Országos gyermekvédelmi szakmai fórumot tartottak június 16-án az Esztergom-Budapesti Főegyházmegye, a szerzetesrendek, valamint egyházi tanintézmények szakembereinek részvételével – olvasható a Hetvenkét Tanítvány Mozgalom (T72) sajtóközleményében. A rendezvény célja az volt, hogy elindítsa az országos gyermekvédelmi együttműködést a katolikus egyház intézményei között.
Az egyház felelősséget vállal
A T72 Pedagógiai Műhelyének szakmai fórumán ismertették a Magyar Katolikus egyház közösségeinek, illetve intézményeinek a gyermekvédelmi programjait, továbbá egyeztették a jövőbeni elképzeléseiket.
„Az elmúlt időszakban a magyar társadalomban, iskolákban, táborokban és az egyházban is napvilágra került gyermekbántalmazások egyértelművé tették, hogy gyökeresen változtatni kell azon a szemléletmódon, ahogyan a gyermekekhez, a sérülékeny felnőttekhez és általában az emberi méltósághoz viszonyulunk” – jelentette ki Rubovszky Rita, a T72 Pedagógiai Műhelyének a vezettője, a Patrona Hungariae Katotlikus Iskolaközpont főigazgatója. Rubovszky a fentihez hozzátette:
Ehhez átható kultúraváltásra van szükség, amiben az egyháznak különös felelőssége van”.
Új programokat is bemutattak, a régieket pedig továbbfejlesztik
Bemutatásra került a Katolikus Pedagógiai Intézet (KaPI) a 2021/22-es tanévtől elinduló gyermek- és ifjúságvédelmi szervezetfejlesztő projektjét. Ennek keretében 39 katolikus iskolában és óvodában egy külső szakmai mentor által támogatott 2-3 fős gyermekvédelmi csapatot fognak felállítani, és intézményekre szabott gyermekvédelmi stratégiát fognak készíteni – ismertette a projektet bővebben Szentes Judit, a KaPI gyermek- és ifjúságvédelmi szakembere.
A fórumon ismertetésre került még a Magyarországi Szerzetesrendek Konferenciáinak az Emberi méltóság stratégiája, illetve a Pannonhalmi Bencés Gimnáziumban öt éve működő gyermekvédelmi rendszer is. Emellett bejelenttetteék, hogy az Esztergom-Budapest Főegyházmegyében továbbfejlesztik a már korábban megkezdett gyermekvédelmi munkát is.